FASST: Fine Arts Society of the Southern Tier

Fine Arts Society of the Southern Tier
Promoting the Arts in the Southern Tier of NY

Youth Programs


2021


KIDS WORKSHOPS - NEW in 2021

FASST will be providing site based and plein air
Workshops for local kids beginning in June 2021.
Watch for details on FASSTny.org website, on posters
FASSTNY Facebook.

For more information contact Scott Stevens, FASST Board Member
and Art Instructor - s.stevensartgal@aol.com


ALL CLASSES:

Social distancing, masks required, hand sanitizer provided by FASST

pre-registration preferred, public welcome, signup-> Scott

$5 per artist per session-  noon-2 pm (6-10 yrs old)     3-5 pm (11 yrs old and up)




June 26, 2021- Summer Theme

Oakdale Mall Center Court                                        register by contacting :   s.stevensartgal@aol.com

(maximum 10 artists per session)                           

June 26, 2021 ~ Noon-2 pm (6-10 years) and 3-5pm (11 years and up)

~~~~~~~~~~~~~~~~Fee- $5 for supplies-Pay on day of event ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~Parents/guardians are required to accompany kids( 6-10 )~~AND~~

~~~~~~~~~~~~parents/guardians are preferred for (11 and up)~~~~~~~~~~~~~~

~First Come, First Serve~~~~~~ Maximum 10 Artists per session~

OAKDALE MALL CENTER COURT~~CDC guidelines at the time of the event will be adhered to

Pre-registration required -Contact Scott Stevens  s.stevensartgal@aol.com





July 24, 2021 FASST-Kids workshop  with Scott~ local park~ TBD

10-15 maximum per session Depends on allowable space for social distancing,


August 7, 2021 Plein Air Kids Workshop  with Scott

~ local park-TBD~Maximum 10-15 per session


September 5, 2021 Kids Workshop  with Scott (without Rock and Roar)

Ross Park Pavilion or zoo location~ request submitted

10-15 artists per session


October 2, 2021 Kids Workshop with Scott~ Halloween Theme

~Oakdale Mall Center Court~ tentative location~

10 per session~ 


November 6, 2021-Kids workshop   Theme -Thanksgiving~  with Scott

Oakdale Mall Center Court-Tentative location

 10 maximum~ 


December 4, 2021-Kids Workshop  with Scott~ Holiday Ornaments

Oakdale Mall Center Court ~ tentative location

10 participants







2021 BCAC Emerging Artists

95 Court Street
Binghamton, New York
March 5th - March 27th

Broome County Arts. Council and  The Fine Arts Society of the Southern Tier presented the
Emerging Artists Competition and Exhibition. This is a juried show with six awards  granted
For Composition, Line and Color, Originality, Use of Medium, Level of Difficulty and Best in Show.
Due to COVID guidelines, a public awards ceremony was not held. Winners were announced
during a private presentation with representatives of each school.

                                             WINNERS:

                                                    Best in Show                                                                                     Excellence in Originality
                                                                 Hannah Goldberg                                                                                Madison Haynes
                                                                 Vestal H.S.                                                                                            Sea Monsters Shipwreck -Altered Book
                                                                 Eat More Chicken-Textile

                                                     Excellence in Composition                                                         Excellence in  Level of Difficulty
                                                                  Ruby Burns                                                                                           Madeline Selby
                                                                  Cat Eye-Colored Pencil                                                                      Naomi-Charcoal

                                                      Excellence in Line and Color                                                     Excellence in Use of Medium
                                                                   Salwa Nadeem                                                                                    Alexis Castro
                                                                   Sadah Zindagi (Simple Life)-Photograph                                      Trippy Red-Charcoal, Tempera and Gold Lustre




2020

Beethoven Project 2020

March 18, 2020
Oakdale Mall
Johnson City, NY

The Beethoven Project Presents the 2020 Regional Emerging Artists Show and Competition
This show was hosted by The Fine Arts Society of the Southern /tier and the Broome
County Arts Council as part of the Binghamton Philharmonic two-year celebration of 
Beethoven’s 250th birthday. This show was quite unique. Just as the show opened, activities
were shutdown due to the COVID 19 pandemic. The entire show was photographed as the show
Doors closed and presented to the schools, students and public virtual. 

Winners:



Best of Show Untitled Still Life     Jasmine Khamphanthirath




Drawing                                                                                                    

sub-category; Pencil, Pen, Ink, Marker, misc                                                                              sub-category; Pastel and Charcoal

         1st Place     Earthal Feminity             Miah Barnard                                                                      1st Place        Look Behind You !                   Jennifer Scott
        2nd Place     Turquoise Circus            Sofia Robbins                                                                    2nd Place        Sadness                                   Julianna Morales
         3rd Place     Self-Portrait                     Kaylana Davidson                                                              3rd Place        Spring Morning Flower          Haley Wing    
    Hon.Mention     Kovu                                 Savanna Ponder                                                            Hon.Mention       The Flower of Life                   Makenna DeMoney  
    Hon.Mention     Self-Portrait                     McKenna Seavey                                                            


Painting                                                                                                                                               Photography

        1st Place      Still Life with Skull             Michaela Ashworth                                                         1st Place        Tractor                                      Alexis Devendorf
        2nd Place     Bones                                  Crysta Keller                                                                     2nd Place        Casper                                     Destinee Thompson
         3rd Place     Growing Pains                    Logan Fetterman                                                        Hon.Mention        Morning Frost                         Kenzie Meisner
    Hon.Mention     Building a Future               Noah Cole                                                                       
    Hon.Mention     Choices                              Selena Kasmarak                                                        
    Hon.Mention     Untitled Still Life                Mackenzie White

  
Sculpture                                                                                                                                                Mixed Media

       1st Place     Woodland Fella                     Nicole Holt                                                                           1st Place        Shades of Cool                    Gavin Hlavac
      2nd Place     Cheese Tray                           Madison Fleming                                                              2nd Place        Lux Aeterna                           Rachel Romeo
  Hon.Mention     Horse Hair Vase                    Lucas Hoyt                                                                     Hon.Mention        When We Fall Asleep          Lexi Willis



BEETHOVEN PRESENTS;

Best in show      Beethoven's Flow                   Olivia Holt
1st Place             Symphony 5                            Brynn Hempstead
2nd Place            Music in Moonlight                  Maggie Restuccia




Young At Art

The Fine arts Society of the Southern Tier partners with area high schools to offer an art show and competition experience.
The YAA competition  is for local high school art students in grade 9-12. Generally the show is offered every
two years in early Spring and runs for a full month. FASST sends call letters out to all area schools/ art instructors to
announce the up and coming show. Teachers select appropriate pieces. All aspects of a piece are considered and
prizes are awarded in various media categories. A reception honoring all participants is held. Winners are announced and
recognized in various media.

For more information: contact Jan Wood, President, Board of Directors - benzjw1@gmail.com


Young at Art  2022

FASST is planning  a show for Spring 2022. A Call letter
Announcing the show will be forwarded to local
Art Instructors.







2018
Young at art 2018 Show and Competition

March 14, 2018
Oakdale Mall
Johnson City, NY

In 2018 more than 120 students participated from 11 schools crated 159 pieces for the show. This wonderful show
received acknowledgement on press connects.

       Winners:

Best of Show 
Christa Wickman
Deafening Silence


Painting                                                                                                        Drawing

         1st Place     Switching Gears          Larissa Hankey                                                                 1st Place     Idolization                 Caitlin Smith 
        2nd Place     Still- Life                        Yubling Liu                                                                        2nd Place     Madelyn                      Phoenix Kacyvenski
         3rd Place     Falling Apart                Sophia Kilmer                                                                   3rd Place     Moxie, Evil Owl          Evelyn Medina 
   Hon.Mention      Man                               Audrey Higgins                                                            Hon.Mention     Bird 1                          Mackenzie Whidden
   Hon.Mention      The Last Run               Laura Jackson                                                            Hon.Mention       Suffocator                 Brooke Dillenbeck

        
Photography

           1st Place    Reflection of Inner Beauty    Albert Durkee
          
Sculpture                                                                                                        Mixed Media

         1st Place      Boots                     Linsey Howell                                                                              1st Place        Lone  Wanderer                  Andrew   Gaffney 
        2nd Place     Fruity Fibers          Kayla Greeno                                                                              2nd Place        Sunday Morning Sun         Lillian Brown 
         3rd Place     Blue Armadillo      Kelly Cady                                                                                   3rd Place         Wake-up                              Logan Messina 
   Hon.Mention      Untitled                   Marissa Beach                                                                      Hon.Mention        Imagine                               Alina Galyon
   Hon.Mention      Cat in the Hat        Elisa Ellerson                                                                        Hon.Mention        Apeirophobia                     Abigail Murtha
      
      

Emerging Artist  Award      Mildred   Rachel Wenig